Art of cooking
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πρόβλημα με μεταφορά μεγάλων αρχείων σε εξ. σκληρό δίσκο

Πήγαινε κάτω

Πρόβλημα με μεταφορά μεγάλων αρχείων σε εξ. σκληρό δίσκο Empty Πρόβλημα με μεταφορά μεγάλων αρχείων σε εξ. σκληρό δίσκο

Δημοσίευση  Admin Δευ 27 Οκτ - 11:44

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Όταν επιχειρώ να μεταφέρω κάποια μεγάλα αρχεία (βίντεο κυρίως) από το pc μου σε εξωτερικό σκληρό δίσκο (εχω δοκιμάσει 2) το αρχείο δε μεταφέρεται. Μου βγαίνει μήνυμα ότι δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος στο δίσκο, ενω υπάρχει. Συγκεκριμένα το αρχείο που θέλω να μεταφέρω είναι 14gb και ό ένας σκληρός που δοκίμασα έχει 18,4gb ελεύθερο χώρο ενώ ο άλλος 34,8gb. Τι φταίει;


Φαντάζομαι ότι ο εξωτερικός σου είναι FAT32 γι'αυτό
Το μέγιστο μέγεθος αρχείου που επιτρέπεται το FAT32 είναι 4GB (4,294,967,295 bytes για την ακρίβεια.
Συνήθως τα προγράμματα συμπίεσης (zip/rar/7z e.t.c.) σου δίνουν και τη δυνατότητα να σπάσεις το αρχείο κατά τη συμπίεση.Οπότε αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η αποθήκευση θα σου κάνει αυτή η λύση.

δεν είναι απαραίτητο να τον φορμάρεις τον δίσκο - μπορείς απλά να του αλλάξεις τη δομή του file system του (από FAT σε NTFS), χωρίς να χρειαστεί να μετακινήσεις τα δεδομένα σου.
Δύο επισημάνσεις όμως : μετά τη μετατροπή σε ΝΤFS δεν μπορείς να κάνεις το αντίστροφο (μετατροπή δηλαδή, γιατί φορμάρισμα μπορείς να του κάνεις όποτε θες), και το θέμα είναι αν τον δίσκο σκοπεύεις να τον συνδέσεις σε Playstation ή τηλεόραση κτλ : η πλειονότητα αυτών, αναγνωρίζει μόνο FAT (αν είναι μόνο για σύνδεση σε υπολογιστές, δεν έχεις πρόβλημα).
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 862
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2009

https://cooking.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης