Revani me niseshte ne furre

Πήγαινε κάτω

Revani me niseshte ne furre

Δημοσίευση  Admin Την / Το Δευ 29 Νοε - 10:24

Revani me niseshte ne furre

Per nje tepsi na duhen :

■Gjysem kg niseshte
■1 gote uji me vaj ulliri
■ 3 luge supe me gjalp te shkrire
■ 1 kg sheqer
■ 2 vanilje
■ 5 fara karafili
■ 1 liter e gjysem uje
■ 200 gr bajame te qeruara dhe te skuqura
■pak sheqer puder dhe pak kanelle per ta sperkatur

Pergatitja :

■Ne nje tas te madh hedhim ujin dhe niseshten dhe e trazojme mire te shkrije.
■Vendosim ne nje tenxhere vajin, gjalpin dhe sheqerin.I trazojme vazhdimisht ne zjarr te dobet derisa te shkrije sheqeri dhe te mare ngjyre geshtenje te erret .
■Fillojme te hedhim me ngadale edhe perzierjen qe kemi pergatitur ujin me niseshte, dhe shtojme vaniljet ,karafilin dhe bajamet duke vazhduar gjithmone trazimin deri sa masa e pergatitur te mare ngjyre te bukur geshtenje ,te shkelqeje nga vaji dhe shkeputet lehte kur e trazojme nga anet e tenxheres.
■Lyejme me vaj nje tepsi shtrojme brenda revanin e sheshojme bukur me anen e pasme te nje luge .Rrahim nje veze dhe e lyejme persiper.
■E pjekim ne furren e nxehur me pare ne temperaturen 180 grade per rreth 20- 30 minuta deri sa te pikset dhe te mare ngjyre .

Ne rast se na pelqen e sperkatim lart me pak sheqer puder dhe kanelle.
avatar
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 862
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2009

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://cooking.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης